Toataimed on suurepärased looduslikud õhupuhastajad. Taimed suudavad parandada siseõhu kvaliteeti mitmel erineval viisil. Siin on mõned viisid, kuidas toataimed võivad õhku puhastada:

Tasakaalustavad CO2 taset ruumis

Toataimed puhastavad õhku fotosünteesi protsessi käigus. Fotosüntees on looduslik protsess, mille abil taimed kasutavad päikesevalgust, süsinikdioksiidi (CO2)  ja vett, et toota glükoosi ja hapnikku (O2). Nad neelavad õhust süsinikdioksiidi ja toodavad hapnikku. Seega aitavad nad tasakaalustada ruumis sisalduvat süsinikdioksiidi taset ja suurendada hapniku taset.

Kui ruumis on piisavalt valgust, saab taim aktiivselt süsinikdioksiidi neelata ja hapnikku eraldada. Pimedas ruumis toimub see protsess väga aeglaselt või üldse mitte. Öösel, kui fotosünteesi ei toimu, ei pruugi taimed märkimisväärselt mõjutada õhu CO2 taset. Seetõttu on hea ventilatsiooni olemasolu ruumis väga oluline – see aitab vahetada õhku väljapoolt, et tagada piisava hapniku ja süsinikdioksiidi tasakaal.

Toataimed püüavad kinni tolmu

Toataimedel on lehed ja varred, mis suudavad kinni pidada tolmuosakesi ja lenduvaid ühendeid õhus. Nad toimivad nagu looduslikud filtrid, mis aitavad eemaldada õhus olevaid saasteaineid, näiteks formaldehüüdi, benseeni, tolueeni ja teisi lenduvad orgaanilised ühendid.


Eriti hästi toimivad suuremate lehtedega taimed. Need võivad siduda ja lagundada lenduvaid ühendeid ja seeläbi õhku filtreerida. Näiteks ämbliklill (Chlorophytum comosum) ja kuldvunts (Epipremnum aureum) on tuntud oma võime poolest eemaldada õhust lenduvaid saasteaineid.

Taimed reguleerivad niiskust

Mõned toataimed suudavad ruumi olevat niiskustaset reguleerida. Nad aurustavad vett oma lehtedest ja juurtest ning aitavad seeläbi õhuniiskust suurendada. Seetõttu on toataimed eriti kasulikud abimehed kuivades madala õhuniiskusega ruumides. Õhuniiskust ruumis aitavad tõsta näiteks lõvilõug (Calathea), roomav filodendron (Philodendron hederaceum), rahapuu (Crassula ovata), bambus (Dracaena sanderiana) ja mitmed sõnajalad nagu näiteks pääsusaba (Asplenium), krüssopteris (Crytomium), nefrolepis (Nephrolepis) jt. Oluline on, et ruumi niiskustaseme tõstmine sõltub mitmetest tingimustest, nagu ruumi suurus, temperatuur, ümbritsev kliima ja ventilatsioon.

Toataimed neutraliseerivad lõhnu

Mõned toataimed suudavad absorbeerida ebameeldivaid lõhnu ja neutraliseerida õhus lenduvaid ühendeid. Näiteks mündid, lavendel ja rosmariin võivad aidata leevendada ebameeldivaid lõhnu köögis ja vannitoas, sest eraldavad looduslikke eeterlikke õlisid. Lavendlil arvatakse olevat ka rahustav mõju meeltele.

Ka aktiivsütt sisaldavad toataimed nagu ämma keel (Sansevieria) ja elevantkõrv (Zamioculcas zamiifolia) suudavad lõhnu õhust füüsiliselt kinni püüda ja imada. Õhku aitavad värskendada ka näiteks sidrunipuu (Citrus limon) ja apelsinipuu (Citrus sinensis) eraldades meeldivaid aroome. Kõik lõhnad ei pruugi aga kõigile sobida ja mõned võivad igapäevaseks sissehingamiseks olla liiga intensiivsed. Koju vali kogu perele sobivate lõhnadega toataimed.

Toataimed ei pruugi aga täielikult tugevaid ja püsivaid lõhnu neutraliseerida. Parima tulemuse saavutamiseks tuleb ruume regulaarselt puhastada ja kasutada korralikku ventilatsioonisüsteemi ja ventilatsioonifiltreid.

toataimed-ohufilter

Toataimed vajavad pidevat hoolt nagu lehtede puhastamine tolmust ja mulla niisutamine. Oluline on meeles pidada, et kuigi toataimed võivad aidata parandada siseõhu kvaliteeti, ei ole nad siiski piisav lahendus. Tervisliku siseõhu tagamiseks on tähtis hea ventilatsioon ja puhtad õhufiltrid ventilatsiooniagregaadis. Filtreid tuleb vahetada vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui 2-3 korda aastas. Loe Miks on tähtis vahetada ventilatsioonifiltreid?