Ventilatsioonifilter ja selle valimine võib tunduda keeruline ülesanne. Teeme siinkohal väikese ülevaate agregaatide, mudelite ja filtrite kohta. Kui Sinu eluruumidesse on paigaldatud ventilatsiooniagregaat, siis tea, et selle sees olevaid filtreid tuleb vahetada keskmiselt iga poole aasta tagant. Tavaliselt on manuaalis kirjas, milline filtrimudel ja mis mõõtudega sellesse seadmesse sobib. Sageli on ka vana filtri peal kleebis, kus on kirjas nimi ja mõõdud. Kui sa aga seda infot ei leia, siis on see artikkel sulle heaks teejuhiks. Jagame sinuga spikrit, kuidas ventilatsioonifiltreid valida ja millest üldse alustada.

Agregaadid ja mudelid

Esmalt tee kindlaks, milline ventilatsiooniseade Sul kodus on. Tuntumad agregaadid on Komfovent, Systemair, Vallox, Flexit jt. Vaata mis mudel Sul on. Näiteks Komfoventi seadme mudelid on Domekt, Verso jne. Filtripoes oleme kõikidele filtritele asja lihtsustamiseks pannud nimed agregaadi põhiselt. 

Oleme täheldanud, et sageli otsitakse ekslikult mudeleid Komfovent C4, Komfovent C3 ja Komfovent C6. Tegemist on tegelikult Komfoventi ventilatsiooniseadmete pultide mudelitega. Nende järgi filtrit valida ei saa. Soovitame siiski kindlaks teha ventilatsiooniseadme ja selle mudeli.

Komfovent ventilatsiooniseade
Komfovent ventilatsiooniseade

Ventilatsioonifiltri mõõdud

Kui Sa ei tea, mis filtri mudel Sinu ventilatsiooniagregaati läheb, siis saada meile oma vana filtri mõõdud või foto vanast filtrist, kus on informatsioon näha, ja aitame sul välja selgitada sobiva filtri. Meie tootekataloogist leiad iga toote juurest selle mõõdud (vaata “Komplekti kuulub”). Kui Sa pole kindel, siis kontrolli enne tellimist oma vana filtri mõõdud üle (pikkus, laius, kõrgus). 
Näide: Komfovent seade, Domekt mudel, paneelfilter ePM1 55% + ePM10 55% 285x130x46mm – 1+1 tk = Domekt R 190 V
Kui Sul on erimõõduline kott- või paneelfilter, siis saada meile päring ja leiame üheskoos sobiva lahenduse!

Ventilatsioonifiltrite tüübid

Kottfiltrid – Kasutatakse ventilatsioonisüsteemides ja filterseinades. Kottfiltrid on valmistatud A+ kuni D energiaklassi filterkangast. On kõige enam levinud filtritüüp. 
Paneel- ehk kassettfiltrid – Kasutatakse samuti ventilatsioonisüsteemides ja filterseinades, kuid enamasti on kasutusel väikeagregaatides (näiteks koduseadmed). Paneelfiltreid valmistatakse nii sünteetilisest kui ka klaaskiudmaterjalist. Raam on kartongist ehk pappraam, plastikust või metallist.
Padrunfiltrid – Kasutatakse tööstuslikes tolmuärastussüsteemides ja seadmetes. Sageli kasutatakse näiteks metalli- ja värvitööstustes, kus tekib palju lenduvaid tootmisjääke.
Söefiltrid – Kasutatakse lõhnade ja gaaside eristamiseks. Sageli kasutatakse suurköökides toidulõhnade eristamiseks, haiglates spetsiifiliste lõhnade ja tootmisruumides gaaside eemaldamiseks. Söefiltreid paigaldatakse ka kontoritesse ja elamutesse heitgaaside ja muude lõhnade eristamiseks.
Rasvafiltrid – Kasutatakse suurköökides ja väljatõmbekubudes. Rasvafiltrid suudavad eraldada nii rasva kui veeauru. Balti Filtrid OÜ rasvafiltrite puhastusefektiivsus väljatõmmatavast õhust on sõltuvalt õhukiirusest 90-99%. Rasvafiltrid võivad olla alumiiniumist või roostevabast võrkmaterjalist, mistõttu on need puhastatavad. Rasvafiltreid puhastatakse kuuma vee ja nõudepesuvahendi lahusega või nõudepesumasinas.

Domekt CF 200 V
Domekt CF 200 V

Ventilatsioonifiltrite filterklassid

Alates 3.01.2017 hakkas Eestis kehtima uus ISO16890 standard õhufiltrite klasside ja peenosakeste eraldamiste kohta õhus. Uus ISO16890 standard jaotab tolmuosakesed nelja filterklassi vastavalt eraldatavate osakeste suuruse järgi. ISO16890 filtreerimisklassid jaotatakse nii:
·   Coarse (G4 70%; M5 80%) filtreerib osakesi, mille läbimõõt on 10µm või suuremad, kuid filtri eraldusvõime jääb alla 50% PM10 osakeste hulgast. 
·   ePM10 65% (M5 65%) filtreerib osakesi, mille läbimõõt on 10µm või väiksemad.
·   ePM2,5 75% (F7) filtreerib osakesi, mille läbimõõt on 2,5µm või väiksemad.
·   ePM1 65% (F7 NanoWave) filtreerib osakesi, mille läbimõõt on 1µm või väiksemad.

Ventilatsioonifiltrite materjalid

Klaaskiud materjalid – on mitmekihililised ehk progresseeruvad. Klaaskiud tagab madala rõhukao, hea kõrge energiaklassi ja suure tolmukogumise võime. Tolmuse õhu sisenemise poolel on filtermaterjali kiud suuremad ja see pool salvestab endasse suuremaid tolmuosakesi. Sisemistes kihtides filtermaterjali kiud muutuvad väiksemaks ja seovad endasse väiksemaid tolmuosakesi. Sellised filtermaterjali omadused tagavad pika eluea ja madalamad energiakulud. Ventilatsiooniagregaadi kasutatavat energiat säästame ka originaalist suurema filtermaterjali pindala paigutamisega filtritesse. Suurem pindala tagab väiksema takistuse ja seetõttu peavad ventilaatorid õhu liigutamiseks vähem tööd tegema. Klaaskiud materjal on väga hea niiskuskindlusega ja sellest tulenevalt parim materjal kasutamiseks Eesti niiskes kliimas. Klaaskiudu kasutame enamikes veebipoe toodetes, kui ei ole tähistatud teisiti. Näiteks Systemair kottfiltrites, Flexit paneelfiltrites, Enverent paneel- ja kottfiltrites jne.
Klaaskiud materjalist värvifiltrid – Kasutatakse erinevates värvitöökodades. Väljatõmbele kasutame PaintStop klaaskiudkangaid paksusega 50mm, 75mm ja 100mm. Sissepuhkele kasutame V300, V500, V600 peenfilterkangaid.
Sünteetilised materjalid – Coarse on enamasti ühekihiline progresseeruv materjal, mida on hea kasutada eelfiltriks. Tavaliselt on need filtrikanga tüki kujul. 
Teine sünteetiline materjal on mitmekihiline materjal. Selle eelised on erakordselt hea tolmukogumisvõime ja ülimadal energiakulu. Filtrid on testitud A+ energiaklassile vastavaks. 
Eco on soodne ühekihiline materjal, mis täidab kõik standardist tulenevad filterklassi nõuded. Ecomaterjali on vaja tihemini vahetada, kuna tolmu salvestusvõime on väiksem kui eelneval materjalil. 

Ventilatsioonifiltrite kogus

Tee kindlaks, mitu filtrit Sinu ventilatsiooniagregaati läheb. Filtripood.ee veebipoes on tootekomplektis 1-4 filtrit. Pakendis on tavaliselt sissepuhke ja väljatõmbe filtrid. Filtrite vahetamisel on tähtis vahetada kõik filtrid korraga. 

Ventilatsioonifiltrite kvaliteet

Kõik meie filtrid vastavad Euroopa standardile EVS-EN ISO16890. Meie filtrid on toodetud Eestis. 

komfovent
Komfovent pildipangast

Filtrite valimine ei ole keeruline, kui järgida eespool antud juhiseid. Filtripood.ee on varustatud ka ventilatsioonifiltrite vahetamise videojuhenditega (Vaata ka YouTubes). Kui tunned, et vajad siiski abi, oleme meeleldi valmis professionaalse nõuga aitama.

Puhta siseõhu tagamiseks soovitame vahetada filtreid vähemalt kaks korda aastas!

Vaata ka Komfovent filtrid ja Vallox filtrid